בסוף שנת 2018 הלכו לעולמם תוך פרק זמן קצר שני אחיי: אחי הבכור תת-אלוף (מיל.) עו"ד שבתאי זיו נפטר ב-13 לנובמבר, ואחי אלוף-משנה (מיל.) חיים זיו נפטר ב-11 לדצמבר, ארבעה שבועות אחריו. אני הייתי "אחותם הקטנה" והם תמיד עמדו לצדי בכל דבר ועניין, אפף אותי צער גדול.

בשלושת ספרי האוטוביוגרפיה שלי, הנמצאים באתר זה, כתבתי עליהם ושיבצתי תמונות, אך הם נפטרו זמן קצר לאחר שהספר השלישי, המשלים את הטרילוגיה של סיפור חיי, יצא לאור, והאבדן אינו מוזכר בו.
אני מקדישה את האתר הזה לזיכרם של שני אחיי, שבתאי וחיים. הם היו אנשים טובי לב ומשפחתיים, מוכשרים, נדיבים ואמיצים, ותרמו הרבה למדינה שלנו. כל מי שהכיר אותם – הוקיר אותם.

אני אהבתי אותם מאד, והם חסרים לי.
יהי זיכרם ברוך.
להלן ההספדים שנשאתי בהלוויות שלהם.

שבתאי אחי הבכור הלך מאיתנו

רק לפני 3 שבועות קיימנו אזכרה משפחתית לאבינו היקר, בהשתתפותו של שבתאי, שהקפיד להגיע לכל האזכרות במשך עשרות שנים, והיום אנו מלווים אותו למנוחת עולמים.

כל מי שהכיר את שבתאי אהב אותו. ברוך כשרונות, נעים הליכות, מדבר בחכמה ובנחת, טוב לב, משפחתי וחברותי. מאד חברותי.

הרבה ידובר היום, ובכל הספד עליו, במשך "השבעה" וגם באזכרות בעתיד, על ההישגים הרבים שהשיג שבתאי בחייו, על התפקידים שמילא בהצלחה בשרותו הצבאי, כקצין שריון בחובה, שופט בפרקליטות הצבאית בקבע, ויועץ משפטי באזרחות במקומות נחשבים: בעירית ירושלים, בשב"כ ובנתיב.

אבל ממני תשמעו על דברים שאף אחד מלבדי איננו יכול לספר, והכוונה להיותי בת מזל לגדול כאחותו הקטנה של שבתאי, וליהנות ממידותיו התרומיות וחסותו של אח גדול. מאז שאני זוכרת את עצמי הוא היה לצדי בכל דבר ועניין, במסגרת החינוך הקפדני והשמרני של בית הוריי. התכשיט הראשון שקבלתי היה מתנה משבתאי כשהייתי עוד בגן ילדים. הוא חזר מטיול בו קנה לי צמיד קטן ויפה מחרוזים צבעוניים. אני הייתי מאושרת. כבר בגיל צעיר לימד אותי לשחק שח, כולל מט סנדלרים, והקדיש לי מזמנו באימון במשחק מפתח החשיבה הזה. גם על ספרים המליץ בפני, ואהבת הקריאה שלי הושפעה ממנו. הוא נתן לי לקרוא ספרים של קפקא ושוחח איתי עליהם. כך גם העביר אלי את החשיבות של העיסוק בספורט: הוא היה מתאגרף, הודף כדור ברזל ברמה ארצית, ורץ למרחקים ארוכים. הודות לו בחרתי בתנועת הנוער "השומר הצעיר" שהיה אחד הפעילים בה. הוריי דרשו ממני לחזור ממסיבות בשעה מוקדמת, ושבתאי השיג לי, לבקשתי, עוד שעה או יותר בתחום הזה. ההורים העריכו מאד את דעותיו, והוא היה המגשר בין האחים הצעירים להנהלתם. כבר אז היה לו כוח שכנוע מרשים: אמא התנגדה בתוקף להכניס כלב הביתה, והוא הסביר שזה מאד חינוכי וטוב לילדים לגדול עם חיית מחמד, וכך נכנסה הכלבלבה המיתולוגית "כושית" למשפחתנו, על מנת להישאר איתנו שנים רבות. כושר המנהיגות של שבתאי התגלה כבר בנעוריו כשהוביל מאבק של כל בתי הספר התיכוניים בארץ, לשינוי תוכנית הלימודים.

הוא היה אידיאליסט ובעל ערכים: כשסיים את לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, במסגרת העתודה האקדמאית, יכול היה לשרת מיד בצבא חובה בפרקליטות, אך אמר שחובתו כבחור בריא ובעל פרופיל גבוה, להגן קודם כל על ארצו, כמו כל בחור אחר. כך התגייס לחיל השריון, עבר קורס של מפקדי טנקים, קיבל קצונה, ורק כשסיים את שירות החובה, שירת בפרקליטות הצבאית בקבע, והגיע לדרגת תת-אלוף.
כזה היה אחי שבתאי: נאה דרש ונאה קיים, נתן דוגמא אישית לסובבים אותו, וכך נזכור אותו באהבה גדולה. הוא יהיה בליבנו תמיד וזיכרו ברוך.

דרגות אלוף משנה מוענקות לאחי שבתאי על ידי רב אלופים דוד אלעזר וחיים לסקוב
שבתאי זיו מקבל דרגת תת אלוף מהרמטכ"ל רפאל איתן. מימין אשתו רוחמה.

מילות פרידה מאחי היקר חיים, שהלך לעולמו

מיום שעמדתי על דעתי היו לי שני אחים, שני שומרי ראש, מימיני ומשמאלי. נולדתי לתוך המציאות הזאת, בת להוריי, אחרי שני בנים, ופשוט לא הכרתי מצב אחר. עכשיו עלי להסתגל לכך, שאין לי יותר אחים, הם אבדו לי בחודש אחד, וזה קשה, קשה מאד.

אמי סיפרה לי שכאשר נולדתי הם מאד שמחו באחות הקטנה, והביעו את אהבתם אלי בדרכים רבות. כאשר בכיתי, כמו שכל תינוק/ת בוכה לעיתים, הם עמדו לידי ובכו גם הם, והיה צריך להרגיעם שהכל בסדר, וזו רק שפת הדיבור שלי לבקש משהו.

כשחזרו מהגן או מבית הספר, וראו משהו יפה מוטל על אם הדרך, כמו למשל קופסת שימורים ריקה וצבעונית, רצו לשים אותה בעריסתי כדי לשמח אותי, ואמא הייתה צריכה לעמוד על המשמר… מאז שאני כבר זוכרת אירועים, הרגשתי מאד בטוחה ומוגנת עם שני אחיי. חיים שהיה קרוב יותר לגילי, היה גם חבר למשחקים, כמו ריכוז ודוק, לאימוץ חתול קטן, ולסיפורי חוויות. שבתאי, המבוגר האחראי, עזר לנו כמליץ יושר בפני ההורים, מתווך ומגשר.

חיים היה ילד שובב ומלא תעוזה. בראש פינה עשה פעם מעשה קונדס, והביא למנהל בית המכס, ששכן מול המשטרה, מעטפה שבתוכה מהדק מגולגל עם גומייה, שקופץ לפנים עם פתיחת המעטפה. זה די מבהיל, אך למנהל היה חוש הומור, וקיבל זאת ברוח טובה. כשעברנו לרחובות, חיים התגלה כספורטאי מעולה, ספרינטר מהיר, אלוף ריצה בתחרויות נוער. את לב הבנות הוא שבה ביופיו, ממש חתיך הורס.

נהוג לומר על אופיו של אדם: בן 70 כמו שהיה בן 7. וזה נכון לגבי חיים: הוא אהב סדר ונקיון, ממש חלום של כל אם. פעם הגה את הרעיון המקורי, שאני והוא נקום עם שחר, לעזור לאמא ולשטוף את הרצפה. לשם כך השתדלנו לא להירדם כל הלילה, ושוחחנו עד לאור ראשון. המחווה נגעה לליבה של אמא, שהתעוררה לשמע הרעשים המוזרים, החזירה אותנו למיטותינו, ובקשה לא לחזור על המבצע. שולחן הכתיבה של חיים בבית היה תמיד מסודר למופת. כל מחברת, מחוגה, סרגל ועיפרון במקומם – מפליא עד כמה הנטייה הזאת הייתה טבועה בו מגיל צעיר. כשגדלנו, גבי ואני ניקינו תמיד את המכונית שלנו לפני פגישה איתו, כי חששנו מהביקורת… שנים לאחר מכן, כמפקד בסיס חיל אוויר באס"ה 18, חיים צויין לשבח על כך שבמלחמת יום כיפור, כאשר ציוד היה חסר במחסנים רבים, אצלו היה הכל על פי הספר, ואף מעבר לכך.

חיים אהב מאד לעזור בכל דבר ועניין, לבני משפחה, לחברים, ואפילו לזרים. כל פנייה אליו נענתה בחיוב, והוא עשה זאת ברצון ובשמחה עם ירידה לפרטים. היו לו ידי זהב, והוא תיקן במיומנות תקלות גם בבית ההורים ואצלנו.

אחי חיים היה האדם הכי משפחתי שהכרתי. כשביקר אותנו פעם כשגרנו בהשתלמות בארה"ב, לקחנו אותו לחנות צעצועים ענקית, כי רצה לקנות מתנות לבנותיו הקטנות. אי אפשר היה להוציא אותו מהחנות ההיא. אם היה יכול היה מביא להן את כל תכולתה…

כשגרנו במשטרת רחובות, היו במסדרון הכניסה לבית, תלויים על קולב 3 כובעי שרד של קצינים: של אבא מפקד המשטרה, ושל שבתאי וחיים קציני הצבא. הם, את התרומה שלהם להגנת הארץ נתנו. חיים מאד העריץ את שבתאי: לעיתים קרובות שיבח אותו על אומץ ליבו, ותמיד אמר לי שדרגת תת-אלוף בצה"ל מקבילה לדרגת גנרל בצבאות זרים. אז אחי היקר חיים, הגעת "רק" במרכאות, לדרגת אלוף-משנה בצבא, אך בשבילי היית תמיד גנרל בתחומים רבים של נתינה, עזרה לזולת, אהבת בני המשפחה, טוב לב ונדיבות. כך נזכור אותך תמיד. אתה כבר חסר לכולנו, ואנו כבר מתגעגעים.

אחי חיים מקבל דרגת אלוף-משנה, לוחץ את ידו – מפקד חיל האוויר האלוף בני פלד
אלוף משנה חיים זיו במשרדו
קולאז' צילומים שלי עם אחיי מאירועים משפחתיים